Sprehajalnico iz kazenskega prava smo izvedli v sodelovanju z Okrožnim sodiščem v Ljubljani, Vrhovnim državnim tožilstvom, odvetnikom Zoranom Stankićem Rupnikom ter Zavodom za prestajanje kazni zapora Ljubljana. Pot nas je vodila od Trga republike do Miklošičevega parka, kjer se nahaja osrednja sodna palača, zaključili pa smo jo pred zapori in pripori na Povšetovi. Dijaki in dijakinje so uvodoma seznanili s temeljnimi pravnimi pojmi, na sodišču pa so spoznali hierarhijo sodne veje oblasti, ki je sestavljena iz treh stopenj, s pomočjo sodnikovega uvoda in igrane obravnave pa so se seznanili s potekom predkazenskega in kazenskega postopka, s strankami, ki so v njem udeležene, ter s kazenskimi sakcijami. Na koncu so dijaki in dijakinje spoznali še delovanje zapora ter programe in poklice v sistemu izvrševanja kazenskih sankcij.
1. postaja – Uvod na Trgu republike
Na Trgu republike pred Državnim zborom izvedemo uvodni pozdrav, predstavitev pravnih sprehajalnic in kratek oris poti. Nato predstavimo nekaj osnovnih pravnih pojmov, kot so tri veje oblasti, pravna pravila (pri tem poskušamo uporabiti primere pravnih pravil, i nas obkrožajo) ter hierarhijo pravnih aktov. Pomen hierarhije oziroma načelo, da je pomembnejša družbena vsebina urejena v višje postavljenem aktu, predstavimo na konkretnih primerih, ki so dijakom blizu. Po uvodni predstavitvi, ki traja okrog 20 minut, se mimo Ustavnega sodišče sprehodimo do Okrožnega sodišča v Ljubljani.
2. postaja – Igrana glavna obravnava na Okrožnem sodišču v Ljubljani
Na Okrožnem sodišču po izvedeni varnostni kontroli za vstop in odložitvi vseh naprav v omarice dijaki_nje na konkretnem primeru spremljajo igrano kazensko glavno obravnavo. Uvodoma jim sodnik razloži ureditev slovenskih sodišč, njihovo hierarhijo in jim na kratko predstavi potek kazenskega postopka. Nato se začne kazenska glavna obravnava, v okviru katere dijaki_nje poslušajo predstavitev obtožnice in opisa storitve kaznivega dejanja ter zagovor obdolženca , spremljajo izvajanje dokazov (npr. zaslišanje prič in branje listinskih dokazov itd.) ter odločitev sodnika o tem, ali je obtoženec storil očitano kaznivo dejanje, ali je zanj kazensko odgovoren in o kazenski sankciji.
Obtožnico, ki jo je predstavila tožilka, je 24-letnega Aleša Kirina bremenila, da je 23.3.2021 okoli 16.30 ure na Metelkovi ulici 5 v Ljubljani vpil na Roka Balino ter ga s pestjo udaril v obraz, pri čemer je ta utrpel udarnino zgornje ustnice in krvavel iz nosu, mladoletni Darji Wonder, rojeni 3.1.2004, pa proti plačilu 10 evrov ponujal 0,5 g prepovedane droge heroin in za nadaljnjo prodajo pri sebi hranil 3,12 g heroina. S tem je obtoženi Kirin storil kaznivo dejanje lahke telesne poškodbe po prvem odstavku 122. člena Kazenskega zakonika (KZ-1) in kaznivo dejanje neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi in postopki v športu ter predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog po drugem odstavku 186. člena KZ-1. Zagovor obtoženega Kirina, predhodno že kaznovanega za kaznivo dejanje nasilništva, katerega je zagovarjal odvetnik, pričanje oškodovanega Roka Baline in mladoletne Darje Wonder, ki so pod zaprisego, da je krivo pričanje kaznivo dejanje opisovali takratne dogodke, je sodnika vodilo do odločitve, da obtoženega spozna za krivega in zoper njega izreče kazensko sankcijo. V letu 2023 so igrano obravnavo izvedli višji sodnik Boris G. Hrovat, vrhovna državna tožilka Mirjam Kline in odvetnik Zoran Stankić Rupnik. Imena ostalih nastopajočih so izmišljena, ker gre za igrano obravnavo.
3. postaja – Obisk zavod za prestajanje kazni zapora
Po obravnavi smo obiskali Zavod za prestajanje kazni zapora Ljubljana, t. i. zapore in pripore na Povšetovi, kjer nam je direktor Denis Perše predstavil delovanje zapora, programe, ki v njem potekajo, ter poklice, ki delujejo v zaporu. Ker je za 30 oseb varnostni protokol za vstop v zapore prezahteven, predstavitev opravimo na dvorišču pred zapori. Predstavitev traja 15 do 20 minut, nato sledijo vprašanja dijakov_inj.
Avtorica sprehajalnice: Dr. Barbara Rajgelj
Foto: Matjaž Rušt
***
Projekt se izvaja od 1. 5. 2023 do 30. 4. 2024, sofinanciran pa je iz sredstev sklada ACF.