Sklad za razvoj nevladnih organizacij je proračunski sklad, namenjen financiranju preko javnih razpisov, ki jih izvaja Ministrstvo za javno upravo RS. V okviru sklada so bile organizacije Danes je nov dan, Zavod za kulturo raznolikosti Open, PIC - Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja ter Društvo Amnesty International Slovenije s programom Pravna mreža za varstvo demokracije uspešne v prijavi na Javni razpis za razvoj in profesionalizacijo NVO in prostovoljstva 2024, katerega namen je sofinanciranje delovnih mest, ki bodo prispevala k razvoju in profesionalizaciji nevladnih organizacij in prostovoljstva v Sloveniji.
Pravna mreža za varstvo demokracije
Trajanje projekta: 1. 1. 2025 do 31. 12. 2026
Višina podpore: 280.000,00 EUR
Višina sredstev, ki jih bo prejel Danes je nov dan: 70.000,00 EUR
Partnerji:
Konzorcij s projektom obravnava problematiko nižanja demokratičnih standardov in krčenje zaščite varstva človekovih pravic tako v Sloveniji kot tudi širše. S svojim delovanjem v okviru konzorcija Pravna mreža za varstvo demokracije odgovarjamo na potrebo po sistematiziranem, organiziranem in trajnostnem pristopu k varovanju demokratične, odprte, svobodne in solidarne družbe, ki temelji na načelu pravne države.
Konzorcijske partnerice se v okviru Pravne mreže za varstvo demokracije povezujemo od januarja 2021, ko smo ustanovile mrežo z namenom zmanjšanja razlike v razpoložljivih finančnih in pravnih sredstvih med državo ter osebami, ki se borijo proti ekscesnimi posegi oblasti v demokratične standarde in človekove pravice. Neposredni razlogi za ustanovitev Pravne mreže za varstvo demokracije so bili prepoved protestov, visoke globe za osebe, ki so se protestov udeleževale, ter ostale iliberalne politike, ki so se izvajale pod pretvezo zamejitve pandemije in zaščite pred koronavirusom.
Namen konzorcija je okrepiti obstoječe sodelovanje partnerskih organizacij v okviru Pravne mreže za varstvo demokracije na tistih ključnih razvojnih in vsebinskih področjih, kjer lahko ustvarimo sinergije s povezovanjem kompetenc in virov, hkrati pa izboljšati profesionalizacijo, strokovnost, financiranje in lokalno razpršenost delovanja mreže ter okrepiti sodelovanja z raznolikimi deležniki z namenom povečanja trajnosti mreže in posameznih partnerskih organizacij, da bi tako presegli omejitve na ravni posameznega partnerja ter skupno povečali kakovost in doseg delovanja za pozitivne spremembe v družbi.
Osrednji skupni motivi konzorcija so povečanje trajnosti delovanja in profesionalizacija mreže na organizacijskem in finančnem nivoju, razširitev in boljša organizacija mreže partnerjev, zunanjih sodelavcev in prostovoljcev, okrepitev rednega odzivanja na ključna vprašanja demokracije in vladavine prava s strokovno (pravno) pomočjo in zagovorniškimi dejavnostmi ter okrepitev poznavanja prava skozi povečano in usmerjeno izobraževalno in ozaveščevalno dejavnost.
Cilji:
Načrtovani rezultati: