Ustavno sodišče RS je decembra 2020 ugotovilo, da način podaljševanja ukrepov za preprečevanje širjenja epidemije s sklepi, ki niso objavljeni v Uradnem listu RS, ni skladen z ustavo. Zato je na primeru podaljševanja odlokov o zbiranju v vzgojno-izobraževalnih zavodih ugotovilo, da sklepi Vlade RS niso začeli veljati in se tudi niso smeli uporabljati.
V pravnem mnenju smo pripravili:
Pregled razpoložljivih pravnih sredstev kaže, da je eno redkih pravnih sredstev za popravo nepravnega stanja v primeru pravnomočnih odločb o prekrških zahteva za varstvo zakonitosti, ki jo lahko državno tožilstvo vloži na Vrhovno sodišče RS. Državno tožilstvo lahko vloži zahtevo po uradni dolžnosti ali na pobudo prizadete osebe zoper vsako pravnomočno odločbo, če je kršen zakon o prekrških ali predpis, ki določa prekršek. Ker predpisi, ki so bili podlaga za izdajo odločbe o prekršku, niso bili veljavni, je zoper odločbo o prekršku možno vložiti zahtevo za varstvo zakonitosti.
Nujno je, da se nepravno stanje, ki ga je povzročila država, pripozna in povzročene krivice uredi s sistemskim ukrepom. A ker ministrstvo za pravosodje zmotno meni, da argumentacija iz odločitve Ustavnega sodišča RS v zadevi U-I-445/20-13 z dne 3.12.2020 ne velja za vse akte, ki niso bili objavljeni v Uradnem listu, ter da bi bilo »širjenje te odločitve na vračanje vseh že plačanih glob v tem trenutku preuranjeno«, ni pričakovati, da bi oblikovalo sistemsko rešitev. Za varovanje pravne države je zato nujna proaktivna drža državnega tožilstva. To ima v tem, nedvomno specifičnem zgodovinskem obdobju, ko so človekove pravice še posebej na udaru, ključno vlogo, da zagotovi zakonitost, delovanje pravne države ter varovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin.
Nujnost vložitve zahtevajo:
Od Vrhovnega državnega tožilstva RS zato pričakujemo, da vloži vse napore v vložitev izrednih pravnih sredstev (zahteve za varstvo zakonitosti) zoper pravnomočne odločbe o prekrških, ki so bile izdane na podlagi neveljavnih predpisov.
Za Pravno mrežo za varstvo demokracije pripravili: