S pravnim znanjem smo pomagali ljudem, ki so se obrnili na nas. Pravni nasveti so se nanašali predvsem na ukrepe za preprečevanje epidemije covida-19, preganjanje na javnih shodih s strani policije ter uresničevanje ostalih človekovih pravic in svoboščin.
Na podlagi naših zahtev za sodno varstvo so sodišča in policija 18-krat ustavili prekrškovne postopke, s čimer so bili posamezniki in posameznice oproščeni plačila glob.
S pomočjo široke mreže odvetnic_kov in drugih pravnih strokovnjakov_inj z območja cele države smo zmanjšali razliko v razpoložljivih finančnih in pravnih sredstvih med državo ter posamezniki_cami, ki se borijo za človekove pravice in demokratične vrednote.
Zagovornik je na podlagi naše prijave ugotovil, da je Radio Ognjišče določene stranke diskriminiral na podlagi vere ali prepričanja, in sicer na področju dostopa do dobrin in storitev, ki so na voljo javnosti. Poleg tega je zagovornik na podlagi naše pobude izvedel oceno diskriminatornosti energetskega dodatka za odpravo posledic energetske revščine in ugotovil, da je diskriminatoren. Solidarnostni dodatek ne odpravlja neenakosti upravičenk_cev, ki so zaradi določene osebne okoliščine v manj ugodnem položaju od povprečja.
Za svoje delo smo prejeli nagrado državljan_ka Evrope, ki jo podeljuje Evropski parlament. Ta je v obrazložitvi zapisal, da je Pravno mrežo nagradil za projekt podpore posameznic in posameznikov ter organizacij pri uporabi pravnih sredstev za izpodbijanje ukrepov, postopkov in politik, ki so nezakoniti, protiustavni in nedemokratični.
Državni zbor je z 49 glasovi za in 20 glasovi proti potrdil novelo zakona o nalezljivih boleznih. Besedilo predloga zakona smo s pomočjo pravnih strokovnjakov in strokovnjakinj pripravili na Pravni mreži.
Varuhu človekovih pravic smo podali 2 pobudi in ga pozvali, da se odzove na omejevanje pravice do mirnega zbiranja in pravice do svobode izražanja ter ga prosili, da preuči, ali je policija s snemanjem protestnic in protestnikov prekršila njihovo pravico do zasebnosti. Poleg tega smo informacijski pooblaščenki podali 3 prijave kršitve varstva osebnih podatkov, zagovorniku načela enakosti pa 2 prijavi diskriminatornega ravnanja.
Na vrhovno državno tožilstvo smo podali pobudo za vložitev izrednih pravnih sredstev za odpravo odločb, s katerimi je bila izrečena globa po zakonu o nalezljivih boleznih. V desetih primerih nas je tožilstvo obvestilo, da je prekrškovnim organom podalo pobudo, da pri pristojnem sodišču zoper odločbe o prekršku vloži predlog za spremembo, in sicer tako, da postopek ustavi.
Agencija Evropske unije za temeljne pravice (FRA) je v poročilu z naslovom "Evropska civilna družba: Še vedno pod pritiskom" kot primer dobre prakse večkrat izpostavila tudi delovanje Pravne mreže.
Ministrstvo za notranje zadeve je na podlagi naših pozivov vladi ustavilo postopke, v katerih je od posameznic in posameznikov, ki so se udeležili neorganiziranih shodov, zahtevalo plačilo stroškov policijskega varovanja. V Pravni mreži smo večkrat opozorili, da je šlo v teh primerih za tožbe, namenjene finančnemu izčrpavanju ter utišanju aktivistov in civilne družbe.
Skupaj z medijskimi strokovnjaki in strokovnjakinjami smo pripravili izhodišča za spremembe zakona o Radioteleviziji Slovenija. Spremembe se nanašajo na vodenje, upravljanje in nadzor RTV ter predstavljajo podlago za njegovo profesionalno in pluralno delovanje.
Nadzorovali smo dogajanje na 17 protestih, s čimer smo objektivno in nepristransko beležili tamkajšnje dogajanje in poročali o njem.
Na Evropsko komisijo smo podali pritožbo o domnevno nezakoniti državni pomoči, ki je bila iz javnih sredstev dodeljena NTV24 d. d., in sicer preko podjetja Telekom Slovenije. Državna pomoč je prepovedana, ker z dajanjem prednosti izbranemu podjetju izkrivlja konkurenco na evropskem trgu.
Nagrada, ki jo ob osmem marcu podeljuje društvo Mesto žensk, pomeni priznanje naših prizadevanj za uveljavljanje in spoštovanje svobodne in odprte družbe ter pravne države.
Pomagali smo ljudem, ki so želeli na sodišču izpodbijati kazni. Nekatere smo povezali z odvetnicami in odvetniki, ki so jih brezplačno zastopali, drugim pa smo sami pomagali napisati zahteve za sodno varstvo in prekrškovne izjave.
S pravnim znanjem smo pomagali ljudem, ki so se obrnili na nas. Pravni nasveti so se nanašali predvsem na pravico do zbiranja, ukrepe za preprečevanje epidemije covida-19 ter na uresničevanje ostalih človekovih pravic in svoboščin.
Na podlagi naših zahtev za sodno varstvo so sodišča 22-krat, že sama policija pa 14-krat ustavili prekrškovne postopke, s čimer so bili posamezniki in posameznice oproščeni plačila globe.
Z opazovanjem protestov nadziramo prekomerno uporabo sile s strani policije, pa tudi morebitno nasilno delovanje protestnic in protestnikov in tako pripomoremo k uresničevanju pravice do protesta.
S pravnimi strokovnjakinjaki ter ob posvetovanju z epidemiološko stroko smo pripravili predlog sprememb zakona in ga poslali poslanskim skupinam v DZ. S tem smo prispevali k upoštevanju odločitev ustavnega sodišča.
Podali smo pobude državnemu tožilstvu za vložitev izrednih pravnih sredstev za odpravo odločb, s katerimi so bili posamezniki in posameznice kaznovani na podlagi odlokov, ki niso bili objavljeni v Uradnem listu.
Ustavno sodišče je na podlagi naše pobude ugotovilo neustavnost vladne prepovedi shodov. Pri tem je poudarilo, da se pravice do protesta tudi v epidemiji ne sme omejevati bolj, kot je to nujno potrebno.